Tkanka okrywająca wtórna i tkanka miękiszowa

Korek to wtórna tkanka okrywająca. Tworzy się on na organach, które przyrastają na grubość i zastępuje skórkę, która zazwyczaj z czasem odpada. Jest wytworem fellogenu, składa się z wielu warstw martwych komórek, w których obumarły wszystkie organelle i pozostały jedynie ściany komórkowe wypełnione powietrzem. Owe ściany mają w sobie duże ilości substancji zwanej suteryną. Korek ma bardzo lekką strukturę, nieprzepuszczalną dla gazów czy pary wodnej, doskonale też chroni roślinę przed mrozami czy upałami. Wymiana gazowa i parowanie przez korek są możliwe, gdyż w jego warstwie występują przetchlinki – miejsca, gdzie komórki nie przylegają do siebie mocno. Składają się one z martwych komórek i zawsze są otwarte. Fellogen tworzy na zewnątrz nowe warstwy komórek korka, jednocześnie odkłada też jedną lub więcej warstw żywych komórek do wewnątrz. Są one podobne do komórek miękiszowych, ich warstwa zwana jest fellodermą. Korek, fellogen i felloderma razem tworzą korkowicę. Podstawowym rodzajem tkanki tworzącej wnętrze rośliny jest tkanka miękiszowa. Jej komórki są duże ze sporymi wakuolami i cienką ścianą komórkową. Często pomiędzy komórkami tej tkanki są przestwory komórkowe.

Chryzantemy

Chryzantemy Największym zainteresowaniem chryzantemy cieszą się w ostatnich dniach października. To właśnie wtedy nadchodzi dzień Wszystkich Świętych, czyli pierwszego listopada. Kiedyś chryzantema była kojarzona jedynie z pogrzebami i kwiatami typowo cmentarnymi. Z chryzantem były robione wieńce i wiązanki pogrzebowe. Ostatnimi czasy chryzantema zaistniała również w bukieciarstwie obok takich tradycyjnych kwiatów na bukiety jak goździki, róże czy anturium. Kwiaciarnie oferują różnego typu chryzantemy. Mamy bardzo dużo ich odmian od takich z drobnymi kwiatkami zebranymi w grona aż po ogromne pojedyncze kwiaty nadające się do wiązanek. Oprócz wielkości kwiatów mamy również podział chryzantem na takie z pełnymi kwiatami czy półpełnymi kwiatami. Mamy również chryzantemy drobnokwiatowe. Takie wiązanki kwiatowe przeznaczone na groby mogą być upiększane gałązkami mahoniu, jodłą lub dodatkami sztucznymi. Floryści potrafią czynić cuda i ze zwykłej gałązki jakiegokolwiek kwiatu wyczarować przepiękna wiązankę.

Więdnąć niczym kwiat

Więdnąć niczym kwiat Kwiaty są roślinami, a rośliny mają to do siebie, że w pewnym momencie zaczynają przekwitać, a potem usychają, więdną. Określenia „więdnąć niczym kwiat” używamy nie tylko w odniesieniu do naturalnych roślin, ale również i w odniesieniu do ludzi. Kwita jest symbolem czegoś pięknego i wspaniałego, czegoś bardzo zachwycającego, dlatego właśnie zawsze robi się jakoś przykro, kiedy takie cudeńko przekwita. Tak samo można powiedzieć i o ludziach – więdną jak kwiaty to znaczy przytaiło im się coś, co spowodowało, że tracą chęć do życia, popadają w stany bardzo głębokiego przygnębienia czy też nawet depresji, stają się bardzo smutni i osowiali oraz dosłownie ubywa ich w oczach. Dzieje się tak zazwyczaj na skutek bardzo stresujących dla człowieka sytuacji, związane są one zazwyczaj z jakimiś bardzo nieprzyjemnymi lub w ogóle tragicznymi przeżyciami, na przykład może być to śmierć bardzo bliskiej osoby, bez której trudno i ciężko żyć. Wtedy właśnie ludzie więdną niczym kwiaty, jest nam ich szkoda.

Pospolite grzyby jadalne

Pospolite grzyby jadalne Jest dużo grzybów które występują bardzo często i spotkać można je praktycznie nawet na trawniku w parku. Są one dość smaczne ale raczej rzadko zbierane gdyż wymagają pewnej znajomości poszczególnych gatunków grzybów. Na łąkach można spotkać pieczarki łąkowe. Pieczarki łąkowe i pieczarki białawe szczególnie lubią pastwiska gdzie występuje naturalny nawóz organiczny czyli obornik. Zbierając pieczarki trzeba bardzo uważać gdyż niektóre jej gatunki są trujące. Jeśli powierzchnia kapelusza żółknie po przełamaniu to na pewno mamy do czynienia z pieczarka trująca i jedząc taką można nabawić się niedyspozycji żołądkowej. Godnym polecenia jest gołąbek fioletowy. Jadalne sa wszystkie odmiany gołąbków. Popularnie nazywa się je surojadkami. Można z nich przygotować na przykład zupę grzybową. W lasach można również spotkać boczniaka. Boczniaki obecnie można kupić w sklepie przez cały rok gdyż należy on do grzybów hodowanych przez człowieka. Ucho bzowe – ciekawa nazwa ale warto zbierać ten grzyb. Ucho bzowe warto zbierać również przez to iż jest składnikiem większości chińskich potraw z grzybami.