Kwieciste wzory

Kwieciste wzory Bardzo lubimy, kiedy kwiaty zdobią nasze najbliższe otoczenie – mogą to być zarówno roślinki doniczkowe, jak i kwiaty cięte, umieszczane w wazonach. Jednakże najczęściej wcale nam to nie wystarcza, ponieważ kwiatowymi motywami lubimy cieszyć się także na różnego rodzaju przedmiotach codziennego użytku czy także i na odzieży. Kwieciste wzory są czymś, co lubimy i co często wokół nas (lub na nas) gości. Mieszkanie możemy udekorować kwiecistymi motywami. Mamy na rynku ogromny wybór tapet w takie właśnie desenie – czasami są to wzory delikatne, wytłaczane, prawie niewidoczne lub bardzo subtelne, a czasami jest to tak zwany bardzo mocny akcent i trzeba umieć zastosować go w taki sposób, by zdobił, a nie przytłaczał. W naszych domostwach chętnie wykorzystujemy także dywany w kwiatowe wzory, zawsze prezentują się bardzo pięknie. Lubimy też ubrania w motywy kwiatowe, kwieciste sukienki, spódnice i bluzki kojarzą się głównie z latem i słońcem, choć i jesienią lub zimą bardzo lubimy takie akcenty.

Podział tkanki miękiszowej

Podstawową postacią tkanki miękiszowej jest tak zwany miękisz zasadniczy. Występuje też wiele różnych jego odmian, zależnych od funkcji, które pełnią w organizmie. Miękisz asymilacyjny posiada mnóstwo chloroplastów o kształcie soczewek. Tkanka ta ma największy udział w fotosyntezie i odżywianiu rośliny. Posiada różne formy. Jedną z nich jest miękisz gąbczasty, tkanka z dużymi przestworami między komórkami – występuje najczęściej w liściach paprotników, roślin jednoliściennych i dwuliściennych. Inna forma, miękisz palisadowy, jest zbudowana z komórek cylindrycznych o niewielkich przestworach i znajduje się w górnej części liści paprotników i dwuliściennych. Silnie pofałdowane komórki ma miękisz wieloramienny, znajdujący się w igłach niektórych nagonasiennych. Inną odmianą miękiszu zasadniczego jest miękisz spichrzowy. Nie ma on chloroplastów, ale zawiera wiele ziaren materiałów zapasowych, takich jak skrobia, tłuszcze czy białka. Znaleźć go można w spichrzowych organach roślin, między innymi w bulwach ziemniaka lub w korzeniu marchwi. Miękisz wodonośny służy do magazynowania wody, występuje u kaktusów rozchodników i wilczomleczy. Inną funkcję ma miękisz powietrzny, który posiada bardzo rozwinięte systemy przestworów międzykomórkowych. Przestwory te tworzą kanały wentylacyjne, dzięki którym gazy swobodnie przemieszczają się w obrębie roślinny. Jest to przydatne u roślin wodnych i bagiennych.

Tkanka okrywająca

Kutykula jest warstwą nieprzepuszczalną dla gazów, dlatego w skórce występują specjalne aparaty szparkowe, niezbędne do kontrolowania parowania wody i przewietrzania rośliny. Większość roślin ma aparaty szparkowe złożone z dwóch komórek szparkowych, między którymi jest szczelina. Woda napływa do komórek i powoduje zwiększenie w nich turgoru (uwodnienia). Wtedy komórki wyginają się lub rozsuwają (zależnie od gatunku), a szczelina między nimi powiększa się. Kiedy woda odpływa z komórek, kurczą się one i zamykają szparkę – następuje wtedy ograniczenie parowania. Rośliny często posiadają włoski, będące tworami jedno lub wielokomórkowymi, pełniącymi rozmaite funkcje. Silnie rozgałęzione, tworzące grubą powłokę na liściach nazywaną kutnerem, mają za zadanie ochronę rośliny przed zbytnim nasłonecznieniem i zmianami temperatury poprzez ograniczenie parowania, przy okazji zniechęcają też owady do spożywania jej liści. Mocowanie do podłoża umożliwiają niektórym roślinom włoski czepne, które zaopatrzone są w haczyki. U pokrzywy można spotkać włoski parzące, które pełnią funkcję obronną. Znane są też włoski wydzielnicze, inaczej zwane gruczołowymi, które produkują olejki zapachowe albo enzymy trawienne. Włośniki to twór skórki korzenia, są jednokomórkowe, a ich funkcją jest zwiększanie powierzchni pobierania wody i związków nieorganicznych.

Zapachy kwiatów

Zapachy kwiatów Kwiatowe zapachy są jednymi z najbardziej popularnych i najbardziej lubianych zapachów. Oczywiście, nic i nigdzie nie zastąpi naturalnych zapachów kwiatowych. Któż z nas nie uwielbia delektować się wonią rozsiewaną przez kwiaty bzu w ciepłe, majowe wieczory? Któż z nas nie uwielbia naturalnego aromatu róż? Jesteśmy zagorzałymi miłośnikami kwiatowych zapachów. Chcielibyśmy cieszyć się nimi dokładnie przez cały rok. I teraz – na nasze szczęście – możemy to robić. Po pierwsze – całe mnóstwo używanych przez nas kosmetyków, w tym także perfum i wód toaletowych, charakteryzuje się właśnie kwiatowymi aromatami. Po drugie – w sklepach możemy nabyć wiele produktów do pielęgnacji naszych mieszkań o zapachach kwiatów, będą to dla przykładu odświeżacze powietrza czy też płyny do mycia podłóg. Nasze ubrania, już po wypraniu, możemy płukać w pachnących kwiatowo płynach, na rynku mami ich bardzo szeroki wybór. Zapachy kwiatów towarzyszą nam w zasadzie na co dzień, na każdym jednym kroku. Lubimy je bardzo.